Gru
29
2014

Nowe regulacje odnośnie ochrony danych osobowych, już od 1 stycznia 2015

Po zmianach wprowadzonych 25 grudnia 2014, które spowodowały rewolucje w wielu regulaminach sklepów internetowych władza ustawodawcza dała szanse pracy kolejnym kancelariom prawniczym wspierający sklep internetowe. Wraz z ustawą o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej z 7 listopada 2014, pomiędzy zmianami w Kodeksie Pracy, prawie energetycznym i wieloma innymi ustawami wprowadzono ważne uproszczenia w metodzie rejestrowania zbiorów danych osobowych. Niestety tekst jednolity ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych po zmianach nie został jeszcze opublikowany, zaś GIODO nie informuje o zmianach na swojej stronie, dlatego nie wiemy jak zmiany będą interpretowane.

Artykuł 9 ustawy o ułatwieniu zmienia brzmienie kilku artykułów w ustawie o ochronie danych osobowych.  Według nowych przepisów Administrator Danych Osobowych (e.g. właściciel sklepu internetowego) nie ma obowiązku bezpośredniego rejestrowania zbioru w GIODO (z wyłączeniem zbiorów,  o których mowa w art. 27 ust. 1 o ochronie danych osobowych np. rasa, poglądy polityczne) pod warunkiem powołania Administratora Bezpieczeństwa Informacji (ABI), który musi zostać zarejestrowany w GIODO (nowy artykuł 36a -36 c ustawy o ochronie danych osobowych).

W przypadku powołania ABI, GIODO zwraca się do ABI o dokonanie sprawdzenia:

a) sprawdzanie zgodności przetwarzania danych osobowych z przepisami o ochronie danych osobowych oraz opracowanie w tym zakresie sprawozdania dla administratora danych,
b) nadzorowanie opracowania i aktualizowania dokumentacji, o której mowa w art. 36 ust. 2, oraz przestrzegania zasad w niej określonych,
c) zapewnianie zapoznania osób upoważnionych do przetwarzania danych osobowych z przepisami o ochronie danych osobowy;

Podsumowując, wprowadzona zmiana zgodnie z nazwą ustawy, którą ja wdrożono powinna stanowić ułatwienie, jednak brakuje interpretacji dla niej w szczególności otwartą kwestią pozostaje co z już zgłoszonymi zbiorami?

Podstawy prawne:


Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na temat związany z handlem internetowym a wszystkie treści mają charakter wyłącznie informacyjny. Poglądy i opinie przedstawione w tej wiadomości są wyłącznie poglądami i opiniami jej autora i nie mogą być podstawą do podejmowania decyzji w zakresie prawa czy obrotu gospodarczego. Autor nie odpowiada za jakie kolwiek szkody wyrządzone zastosowanie lub brakiem zastosowania się do tej treści.
Share

Related Posts

O autorze: Tomasz Wesołowski

W internecie działa od 1996 roku, prowadząc własne strony internetowe jak i cudze. W 2010 roku założyłem mój pierwszy sklep internetowy, teraz prowadzę ich kilka. Moim głównym zainteresowaniem jest tworzenie wartości dodanej dla klienta dzięki, której uzyskuje się wysokie marże.

Zostaw komentarz

CommentLuv badge