Lut
15
2015

VAT za usługi elektroniczne 2

Od 1 stycznia 2015 nastąpiły zmiany w podatku VAT dla usług: telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, pisaliśmy o tej zmianie w poprzednim poście. Zmianie uległo określenie miejsca świadczenia dla potrzeb podatku VAT, tym miejscem stało się miejsce zamieszkania/ pobytu usługobiorcy. Dla kupującego zmianie ulega oczywiście wysokość ceny końcowej za usługę, dla przedsiębiorcy zmian jest więcej:

Konieczność prowadzenie ewidencji

Podatnik (przedsiębiorca) musi prowadzić ewidencję, którą musi przechowywać przez okres 10 lat od zakończenia roku, w którym świadczona była usługa. Taka ewidencja powinna zawierać następujące punkty:

 • oznaczenie państwa konsumenta dla którego świadczymy usługę;
 • rodzaj świadczonej usługi;
 • datę świadczenia usługi;
 • podstawę podatku ze wskazaniem waluty;
 • kwoty podwyższające albo zmniejszające podstawę;
 • zastosowaną stawkę VAT;
 • kwotę należnego podatku VAT wraz z walutą;
 • datę i kwotę otrzymanej płatności;
 • jeżeli wystawiona była faktura – informacje zawarte na fakturze;
 • imię i nazwisko usługobiorcy (o ile jest znane);
 • informacje wykorzystane do określenia miejsca, w którym usługobiorca ma siedzibę (np. adres IP).

Formy rozliczenia

W związku z koniecznością rozliczania podatku VAT za usługi elektroniczne podatnik (przedsiębiorca) musi rozliczyć się każdym urzędem skarbowym, każdego kraju członkowskiego do którego świadczył usługi. To oczywiście pociąga za sobą konieczność rejestracji podatkowej w każdym kraju. Na szczęście Unia Europejska umożliwia (fakultatywne) rozwiązanie pod postacią systemu MOSS. Dzięki temu, przedsiębiorca może rozliczyć się z jednym wybranym urzędem podatkowym w kraju swojej siedziby (w Polsce jest to Drugi Urząd Skarbowy Warszawa – Śródmieście). Oczywiście wymaga to osobnej rejestracji. Ważną kwestią jest, że konieczność rozliczania podatku VAT za usługi elektroniczne dotyczy również przedsiębiorców zwolnionych „podmiotowo” z podatku VAT.

Deklaracja

Podatnik jest zobowiązany do złożenia deklaracji VAT do 20 dnia miesiąca następującego po ostatnim miesiącu kwartału w którym nastąpiła sprzedaż usług elektronicznych. Ciekawą kwestią jest obowiązek składania deklaracji zerowych, tj. nawet jeżeli w kwartale nie odbyła się, żadna sprzedaż to i tak podatnik jest zobowiązany do złożenia deklaracji.

Więcej informacji dostępnych jest między innymi w broszurze Ministerstwa Finansów:

http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/1402295/Broszura+MOSS+styczen+2015.pdf


Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na temat związany z handlem internetowym a wszystkie treści mają charakter wyłącznie informacyjny. Poglądy i opinie przedstawione w tej wiadomości są wyłącznie poglądami i opiniami jej autora i nie mogą być podstawą do podejmowania decyzji w zakresie prawa czy obrotu gospodarczego. Autor nie odpowiada za jakie kolwiek szkody wyrządzone zastosowanie lub brakiem zastosowania się do tej treści.
Share

Related Posts

O autorze: Tomasz Wesołowski

W internecie działa od 1996 roku, prowadząc własne strony internetowe jak i cudze. W 2010 roku założyłem mój pierwszy sklep internetowy, teraz prowadzę ich kilka. Moim głównym zainteresowaniem jest tworzenie wartości dodanej dla klienta dzięki, której uzyskuje się wysokie marże.

3 komentarze+ Dodaj komentarz

 • Dzięki! :). Miło natrafiać w dalszym ciągu na poszukiwane informacje w rodzimej blogosferze 😉 Nawet jeśli szukanie bywają długie! Pozdrawiamy! Ricco Poznań

 • Konieczność rejestracji podatkowej w każdym kraju brzmi nieciekawie.
  System Moss będę musiał przeanalizować. Mam nadzieję, że to nic skomplikowanego
  Pisarz ostatnio opublikował…Jak nazwać ten bank?My Profile

  • Niestety system Moss jest skomplikowany, w Wielkiej Brytanii pojawiają się głosy aby zlikwidować ten system.

Zostaw komentarz

CommentLuv badge