Sty
16
2016

Obowiązek informacyjny dla sklepów internetowych – platforma ODR

Dopiero 15 lutego 201 ruszy Europejska platforma internetowa do rozwiązywania sporów droga elektroniczną ODR pod adresem http://ec.europa.eu/consumers/odr/index_en.htm. Jednak zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr. 524/2013. Jednak już od 9 stycznia 2016 roku wszystkie sklepy internetowe powinny informować o tej platformie na swoich stronach.

W jaki sposób należy wywiązać się z nowych wymogów?

Najprostsza metodą wywiązania się z nowych wymogów informacyjnych czyli podania informacji o platformie oraz linka do niej, jest dodanie odpowiedniej sentencji do regulaminu sklepu sklepu. Przykładowy tekst może wyglądać w następujący sposób:

Konsument posiada m.in. następujące możliwości skorzystania z pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń:

Dodatkowo przedsiębiorca powinien poinformować kupującej o możliwości wykorzystania platformy ODR w przypadku złożenia reklamacji.

Platforma ODR pozytywna zmiana dla e-sklepów

Platforma umożliwia rozwiązywanie reklamacji złożonych przez klientów z różnych krajów Unii Europejskiej oczywiście w różnych językach. Konsument składając skargę za pośrednictwem platformy ODR, rozpoczyna procedurę ugodowego rozwiązania skargi. Co powinno ułatwić poza sądowe osiągniecie porozumienia pomiędzy klientem a przedsiębiorcą, jednocześnie nie obciążając obu stron kosztami postępowania sądowego.


Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na temat związany z handlem internetowym a wszystkie treści mają charakter wyłącznie informacyjny. Poglądy i opinie przedstawione w tej wiadomości są wyłącznie poglądami i opiniami jej autora i nie mogą być podstawą do podejmowania decyzji w zakresie prawa czy obrotu gospodarczego. Autor nie odpowiada za jakie kolwiek szkody wyrządzone zastosowanie lub brakiem zastosowania się do tej treści.

 

Share

Related Posts

O autorze: Tomasz Wesołowski

W internecie działa od 1996 roku, prowadząc własne strony internetowe jak i cudze. W 2010 roku założyłem mój pierwszy sklep internetowy, teraz prowadzę ich kilka. Moim głównym zainteresowaniem jest tworzenie wartości dodanej dla klienta dzięki, której uzyskuje się wysokie marże.

4 komentarze+ Dodaj komentarz

 • Ciekawe jakie mają serwery pod ta platformą, bo jak cała Europa będzie pisać skargi i zażalenia to podejrzewam, że mogą im się lekko przygrzać 🙂
  Zenjo ostatnio opublikował…Kampanie AdWords, remarketing w googleMy Profile

 • Ciekawa jestem tylko, ile e-sklepów wprowadziło ten zapis do swoich regulaminów i w jaki sposób jest to weryfikowane. Masz na ten temat informacje?

  Pozdrawiam,
  Justyna

 • Do tej pory nie zwracałam na to uwagi, gdy kupowałam coś w sklepach internetowych. Ciekawa jestem tylko czy wszyscy się do tego dostosują, w jaki sposób będzie to weryfikowane i przede wszystkim czy nie spowoduje to większego zamieszania.
  Paulina ostatnio opublikował…Jaglanka z bananemMy Profile

 • Z zagranicznymi reklamacjami będzie mega problem.
  Ania ostatnio opublikował…Lean Thinking – jak odchudzić produkcjęMy Profile

Zostaw komentarz

CommentLuv badge